Staff Directory

PreK


Ashley Crosslin
Sara Beth Martin
Gina LaCivita
Ashley Crosslin Sara Beth Martin Gina LaCivita
     
Devon Cox


Devon Cox



     

Kindergarten


Caren Evans
Shawna Garrett
Lori Johnson
Caren Evans Shawna Garrett Lori Johnson
     
Bethaney McClatchey
Placeholder
Katie Peek
Bethaney McClatchey Macy Shelton Katie Peek
     

First Grade


Michael Hebron
Courtney Baker
Katlyn Brown
Michael Hebron Courtney Baker Katlyn Brown
     
Hope Crews
Laurie Grant
Krista Grimes
Hope Padgett Laurie Grant Krista Grimes
     

Second Grade


Raeven Holmes
Rhonda Melson
Carrie Newberg
Raeven Holmes Rhonda Melson Carrie Newberg
     
Placeholder
Becky Smith
Beth Utter
Franchesca Graffeo Becky Smith Beth Utter

     

Third Grade


Placeholder
Jessica Codispoti
Kati Mitchell
Savannah Bailey Jessica Codispoti Kati Mitchell
     

Placeholder


  Melissa Bradshaw

     

Fourth Grade


Martha Appleton
Placeholder
Kristy Lewis
Martha Appleton Carrie Partin Kristy Lewis
     
Placeholder
Kim Gambill

Allison Hooper Kim Gambill  
     

Fifth Grade


Ruth Ann Rooker
Kim Inglis
Kim Nelson
Ruth Ann Rooker Kim Inglis Kim Nelson
     
Melina Phillips
Carlieann Hardy
Katie Evans
Melina Phillips Carlieann Hardy Katie Evans

     

Sixth Grade


Warren Frye
Dionne McCullough
Meredith Patrum
Warren Frye Dionne McCullough Meredith Patrum
     
Christopher Penrose


Christopher Penrose  

     

Special Area


Jessica Davenport
Mike Vaughn
Amy Swanson
Jessica Davenport Mike Vaughnh Amy Swanson
PE PE Music



Dennis Van Dyke
Kim Garrett
Sanita Smith
Dennis Van Dyke Kim Garrett Sanita Smith
Music Art Library



Ben Bjork




Ben Bjork

Band Director





Resource Departments


Tammy Pirtle
Jon Simmons
Robin Bailey
Tammy Pirtle Jon Simmons Robin Bailey
Academic Coach Academic Coach Academic Interventionist



Karen Loyd
Ashley Henderson
Placeholder
Karen Loyd Ashley Henderson Chelsea Morrison
Academic Interventionist ACEs Counselor Special Education



Kenne McWhorter
Dan Wing
Lisa Wright
Kenne McWhorter Dan Wing Lisa Wright
ESL ESL ESL



Placeholder
Tammy Stout
Jimmie Strickland
Amy Jackson Tammy Stout Jimmie Strickland
Gifted School Counselor School Counselor



Placeholder
Keiana Reed
Diana Kellum
Casey Brasher Keiana Reed Diana Kellum 
School Psychologist Social Work Special Education



Christie Overall
Placeholder
Shelby Jordan
Christie Overall Lori Cantrell Shelby Jordan
Special Education Special Education Special Education



Placeholder
Sandy Mcdonald
Beverly Sanford
Kim Thomas Sandy McDonald
Beverly Sanford
Special Education ESL
ESL



Michelle Mitchell
Placeholder


Michelle Mitchell Brandee Cowan

Speech Therapist Behavior Interventionist



Support Staff


Barbara Smith
Joyce Lawrence
Placeholder
Barbara Smith Joyce Lawrence Theresa Peterson
Attendance Bookkeeper Cafe Manager



Placeholder
LeAnne Story
Helen McKnight
Alyssa Cole LeAnn Story Helen McKnight
ESP Director Nurse Office



Rana Dajani
Eusette Bravo
Brice Robbins
Rana Dajani Eusette Bravo Brice Robbins
Outreach Outreach
SRO